Domowy budżet – jak o niego zadbać?
Dbanie o domowy budżet nieodłącznie wiąże się z oszczędzaniem, a to z kolei kojarzy się zawsze ze sporym wysiłkiem. Poprawa stanu finansów nie zawsze jednak musi wiązać się z męką. Wystarczy wyrobić w sobie pewne nawyki, które pozwolą lepiej kontrolować przepływ pieniędzy. Z czasem te nawyki wejdą ci w krew i staną się dla ciebie naturalne. Będziesz w szoku ile można wygospodarować pieniędzy stosując poniższe zasady.
Kontroluj wydatki
Od czego zacząć? Musisz na początku dowiedzieć się ile wydajesz. Dlatego tak ważna jest kontrola wydatków. Może to brzmieć mało przystępnie, ale chodzi tu jedynie o systematyczne spisywanie poniesionych kosztów. Po miesiącu będziesz dokładnie wiedzieć, gdzie wydajesz swoje pieniądze oraz w których sferach możesz zaoszczędzić najwięcej. Naprawdę nie potrzeba do tego skomplikowanych narzędzi – wystarczy kartka i długopis. Spisuj każdy swój wydatek, a następnie przypisz go do odpowiedniej kategorii np. jedzenie, transport itp.
Obniż rachunki
Naprawę swojego budżetu domowego można zacząć od stałych comiesięcznych opłat. Warto zorientować się czy jest szansa na obniżenie rachunku telefonicznego albo zmianę dostawcy elektryczności. Nawet jeśli różnice w cenie nie okażą się duże, to pomyśl ile przyniosą ci oszczędności w skali roku. Z drugiej strony sprawdź czy twoje urządzenia domowe nie zużywają zbyt dużo prądu – może warto rozważyć ich wymianę na bardziej ekonomiczne. Tutaj pojawia się kolejna ważna kwestia, a mianowicie zakupy.
Kupuj z głową
Czasem trudno się opanować i nie wpaść w szał zakupów. Jeśli jednak chcesz poprawić swój domowy budżet, weź na początku kilka głębokich wdechów i zapytaj się jeszcze raz, czy rzecz, którą kupujesz jest ci na pewno potrzebna. Jeśli tak, możesz rozważyć wzięcie szybkiej pożyczki online. Pamiętaj, że chwilówka okaże się dla ciebie opłacalna, tylko wtedy, kiedy spłacisz ją w terminie.
Jeśli chodzi o mniejsze zakupy, to warto tu wprowadzić pewną dyscyplinę. Z pewnością łatwiej będzie ci zaoszczędzić, jeśli wcześniej zaplanujesz swoje wydatki przygotowując listę rzeczy do kupienia. Dzięki niej unikniesz pokus, które czyhają na każdego zakupoholika. Pamiętaj również o tym, żeby na chłodno analizować różnego rodzaju promocje. Mogą one okazać się jedynie pozornymi okazjami, dlatego warto je zweryfikować.
Uporządkuj konto
Kolejnym sposobem na poprawienie swojego budżetu jest zajęcie się finansami u źródła. Mamy tu na myśli konta bankowe, na których trzymasz swoje pieniądze. Rzeczą, którą należy zrobić w pierwszej kolejności to podzielenie konta na kilka subkont. Zupełnie nieopłacalne jest trzymanie wszystkich pieniędzy na zwykłym rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym (ROR). Takie konto posiada bowiem niskie oprocentowanie i masz dostęp do niego przy pomocy karty płatniczej bądź kredytowej. Planem minimum jest utworzenie jednego konta oszczędnościowego, które dobrze byłoby regularnie zasilać. Najlepiej jest to zrobić tworząc stałe zlecenie przelewu. Zaraz po wpłynięciu comiesięcznej pensji, określona kwota jest przesyłana na konto oszczędnościowe. To naprawdę bezbolesny sposób oszczędzania.
Zadbaj o zdrowie
Ten akapit to nie pomyłka. Nic tak nie rujnuje domowego budżetu jak koszty leczenia. Pomyśl ile kosztują wizyty u stomatologa. Żeby temu zapobiec wystarczy przecież unikanie jedynie niektórych pokarmów i regularna higiena. Podobnie sprawa wygląda z paleniem. Wiemy że to drażliwa kwestia, ale jeśli nie przekonują cię argumenty zdrowotne, to pomyśl chociaż o pieniądzach, które przez to tracisz.
Podsumowanie
Pamiętaj, że sposoby zaprezentowane powyżej nie powinny być dla ciebie udręką. Chodzi przede wszystkim o większą kontrolę domowego budżetu. Dzięki lepszej świadomości swoich wydatków wiesz ile masz pieniędzy i na co cię stać oraz nie utożsamiasz tych dwóch rzeczy ze sobą. Wiesz również jak odpowiednio zaplanować szybkie pożyczki gotówkowe tak, żeby były dla ciebie korzystne i stanowiły podporę budżetu domowego.
Autor: Maks Dudowski | |
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych. |