8 Sposobów na najtańsze OC
Ponad 250 tysięcy pojazdów jeżdżących po polskich drogach nie ma wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC. W tym roku ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej będzie drożało, a w dodatku za 4 miesiące będzie można rejestrować auta z kierownicą po prawej stronie, dostosowanych do ruchu lewostronnego. Ich ubezpieczenie ma być nawet 3 krotnie droższe niż w przypadku aut z kierownicą po lewej stronie.
Jako główną przyczynę braku OC, kierowcy tłumaczą się ich wysokim kosztem. Czy jeśli ubezpieczenie byłoby tańsze, liczba aut bez OC byłaby mniejsza? Prawdopodobnie tak, dlatego też podpowiadamy jak znaleźć najtańsze OC na rynku.
Wszystkie OC będą drożały
W tym roku nie da się uniknąć podwyżek cen OC. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła przepisy mające na celu zwalczanie praktyk polegających na zaniżaniu wysokości odszkodowań. Dotyczy to wszystkich ubezpieczycieli, więc tym bardziej warto poszukać tańszych rozwiązań.
Co wpływa na wysokość składki
Wysokość składki OC zależy od bardzo wielu czynników i jest niemalże niemożliwe uzyskanie takiej samej ceny dla 2 różnych osób. Do głównych czynników kształtujących ceną składki OC należą:
- Marka pojazdu
- Wiek auta
- Pojemność silnika
- Wiek kierowcy
- Zniżka za bezszkodową jazdę
- Miejsce zamieszkania (im większe miasto, tym droższe OC)
- Wiek i płeć najmłodszego współwłaściciela pojazdu
- Roczna liczba pokonywanych kilometrów
… i wiele więcej.
Jak kupić najniższe OC
Złożoność wycen dokonywanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe (TU) sprawia, że wybór najkorzystniejszej oferty zajmuje bardzo dużo czasu. Poniżej kilka prostych wskazówek jak szybko i pewnie wybrać najlepszą ofertę.
1. Porównywarki
Większość TU ma na swojej stronie internetowej kalkulatory OC. Jednakże każdorazowe wypełnianie złożonych wniosków tylko po to, aby poznać cenę jednego towarzystwa, jest bardzo nieefektywne. Z pomocą przychodzą nam kalkulatory OC, które za pomocą jednego wniosku sprawdzają ceny ubezpieczenia w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych.
2. Agent
Alternatywnym sposobem do porównywarek online, jest udanie się do agenta, który nie tylko doradzi nam, które OC będzie najkorzystniejsze, ale również odpowie na każde nurtujące nas pytanie.
3. Płać online
Jeśli już będziesz znał najlepszą ofertę, nie kupuj OC przez agenta, tylko złóż wniosek online i zapłać kartą. Towarzystwa Ubezpieczeniowe, umowy online (typu DIRECT) promują bardzo często dodatkowymi zniżkami, dochodzącymi nawet do 10%.
4. Znajdź osobę z maksymalnymi zniżkami
Na pewno masz kogoś w rodzinie czy wśród znajomych, kto posiada auto od co najmniej kilku lat i ma maksymalne zniżki. Warto taką osobę poprosić, aby figurowała w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę jej zniżki, dzięki czemu Twoje ubezpieczenie będzie mogło być tańsze nawet o połowę. Uważaj! Ten trik można wykorzystać wyłącznie z osobą, do której ma się największe zaufanie.
5. Pakiety
Jeśli poza OC interesuje Cię również AC, to w pakiecie możesz otrzymać zniżki na nowe ubezpieczenie AC w takiej samej wysokości, w jakiej przysługują Ci zniżki OC. Warto zatem wybrać AC i tego samego ubezpieczyciela.
6. Sprawdź w banku
Doczekaliśmy się czasów, kiedy banki poza produktami finansowymi, oferują szereg innych usług jak chociażby ubezpieczenia. Część banków dla swoich stałych klientów oferuje dodatkowe zniżki na OC. Sprawdź, 10% dodatkowej zniżki może zadecydować o tym, że to właśnie oferta Twojego banku okaże się najlepsza.
7. Nowe auto
Jeśli szukasz nowego samochodu, sprawdź u dealera, czy nie oferuje promocyjnego pakietu OC i AC przy zakupie samochodu. Bardzo często salony samochodowe proponują szereg promocji, jak np. drugi komplet opon, darmowy serwis w okresie gwarancyjnym itp. Coraz częściej spotyka się również zewnętrzne produkty jak np. ubezpieczenie OC w bardzo atrakcyjnej cenie.
8. Ekstra trik
Jeśli zdecydujesz się na OC w wybranym Towarzystwie Ubezpieczeniowym, sprawdź na ich profilu na Facebooku, czy za polubienie profilu dostępne są dodatkowe korzyści. Np. Allianz oferuje dodatkowe 7% zniżek tylko za to, że polubisz ich profil na Facebooku.
Pamiętaj, brak OC może spowodować, że przypadku wypadku będziesz musiał pokryć koszty naprawy pojazdu poszkodowanego. Ponadto za brak aktualnego OC, grozi mandat w wysokości ponad 3300zł.
Autor: Maks Dudowski | |
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych. |