Wymiana opon na zimowe

Choć mamy już grudzień to pogoda wciąż dopisuje i nie wygląda na to, aby zima miała się wkrótce pojawić. Czy aby na pewno? Dobrze wiemy, że śnieg lubi zaskakiwać nie tylko drogowców, a letnie opony na śliskiej nawierzchni to spore zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.  Dlatego kierowcy, którzy jeszcze nie zmienili opon na zimowe, powinni jak najszybciej to zrobić. Ile kosztuje taka usługa i jak można na niej zaoszczędzić? 

Co roku znów zadajemy sobie to samo pytanie – czy powinniśmy wymienić opony na zimowe? Nie da się nie zauważyć, że to pewien (czasem nawet dość spory koszt), dlatego pojawiają się myśli, aby „zaoszczędzić” i nie dokonywać wymiany. Eksperci jednak zgodnie przyznają, że to żadna oszczędność, bo ewentualne koszty skutków takiego działania, mogą znacznie przewyższać nawet najdroższy komplet opon.

Dlaczego wymiana opon jest ważna?

To, jak ważną sprawą jest wymiana opon, pokazuje choćby fakt, że od kilku lat toczy się dyskusja na temat wprowadzenia obowiązku posiadania opon zimowych, w tym roku nawet pojawił się taki projekt ustawy. Projekt upadł, ale nie dlatego, że ktokolwiek miał wątpliwości co do konieczności wymiany opon, ale z powodu trudności wyznaczenia terminu, w jakim opony zimowe miałyby być obowiązkowe. Eksperci zalecają zmianę opon, gdy temperatura utrzymuje się (przez tydzień lub dwa) poniżej 7 stopni Celsjusza, a w przypadku kapryśnej ostatnio pogody trudno przewidzieć, kiedy ten czas nastąpi. Decyzję pozostawiono więc kierowcy. A jeśli ten jest rozsądny, to na pewno nie będzie unikał wymiany opon. Przemawia za tym oczywiście bezpieczeństwo jego i jego pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

Opony zimowe mają znacznie lepszą przyczepność niż letnie, co ma podstawowe znaczenie na śliskiej powierzchni, często występującej w miesiącach zimowych. Dzieje się tak z powodu ich specyficznej konstrukcji, są zbudowane z innej niż opony letnie mieszanki gumowej (większa miękkość) oraz mają bardziej elastyczny bieżnik (uzyskany za pomocą większej ilości lamelek, czyli drobnych nacięć w oponie). To sprawia, że świetnie dają sobie radę z jazdą na oblodzonej lub ośnieżonej powierzchni, gdzie droga hamowania wydłuża się o 30% w przypadku opon letnich.

Co prawda policja nie prowadzi statystyk wypadków, których główną przyczyną były nieprawidłowe opony, ale nietrudno odnaleźć takie przypadki, wystarczy śledzić wiadomości, gdy pogarszają się warunki pogodowe. Nieprawidłowe ogumienie często wiąże się także z nadmierną prędkością, co jest prostym przepisem na kolizję.

Za wymianą opon na zimowe przemawia jeszcze jedna kwestia. W przypadku wypadku lub kolizji, nawet niezwiązanej z oponami, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania, uznając, że nie zostały spełnione wymogi bezpieczeństwa. W takim przypadku koszt wymiany opon, czy nawet zakupu nowych wydaje się niewielkim wydatkiem. Warto działać mądrze jeszcze przed szkodą, dlatego lepiej nie zwlekać z wymianą opon.

Ile kosztuje wymiana opon i czy można na niej zaoszczędzić?

Sprawa jest dosyć prosta, jeśli dokonaliśmy zakupu opon w zeszłym roku lub trochę wcześniej i są one gotowe do użycia. Wystarczy umówić się w serwisie, który za taką usługę, najczęściej z wyważeniem kół policzy około 100 złotych. Jednak, jeśli jeszcze nie kupowaliśmy opon lub stare nie nadają się do użycia, konieczny będzie zakup nowych. W tym przypadku koszty przedstawiają się znacznie poważniej.

Opony zimowe to wydatek około 800 – 1000 złotych, jeśli zamawiamy nowe, w dodatku przez Internet. W zależności od nietypowych parametrów koszt może być jeszcze wyższy. Nie trudno sobie wyobrazić, że jednorazowe wydanie takiej kwoty może być poważnym problemem. W związku z tym wiele osób odwleka decyzję o zakupie opon, stara się używać starych, które często są poważnie uszkodzone, a niektórzy w ogóle nie zmieniają ogumienia, co w polskich warunkach zmiennej pogody wydaje się wręcz brawurową decyzją.

Kosztów nie unikniemy, ale zawsze możemy je trochę obniżyć. Oczywiście wymiana opon czy zakup nowych będzie kosztowała najwięcej w oficjalnych serwisach. Dlatego warto rozejrzeć się w okolicy za mniejszym warsztatem wulkanizacyjnym, gdzie usługa będzie dostępna za niższą kwotę, a przy tym wciąż będziemy mogli liczyć na profesjonalną wymianę z wyważeniem kół. W przypadku zakupu opon zimowych, zamiast w serwisach motoryzacyjnych, można nabyć je w Internecie albo zdecydować się na zakup używanych. Przy tej ostatniej opcji, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, aby nie okazało się, że kupiony towar jest bardzo słabej jakości, a pieniądze zostały „wyrzucone w błoto”.

Najważniejsze to sprawdzić:

  • wiek opony – każda opona ma nabitą cyfrę, dwie ostatnie oznaczają rok produkcji; zakup opony starszej niż 2 lata nie ma większego sensu, bo w ciągu 1 -2 lat znów będzie konieczny zakup,

  • zużycie bieżnika – musi być regularny, bez niesymetrycznych zmian i otarć, widoczne pęknięcia automatycznie dyskwalifikują oponę, niezależnie od jej wieku,

  • miejsce sprzedaży – lepiej zakupić oponę blisko miejsca naszego zamieszkania, aby mieć możliwość jej obejrzenia przed transakcją, w wypadku zakupu w Internecie trzeba się upewnić, że sprzedawca zwróci nam pieniądze, jeśli towar okaże się niskiej jakości.

 

Kredyt chwilówka na zakup opon. Jak sfinansować nowe opony?

Jak już zostało to powiedziane, zakup opon to konieczny wydatek i choć nie ponosi się go co roku, to kiedy przychodzi moment kupna, zwykle nie jesteśmy na to przygotowani. Wydatek około 1000 złotych może być problematyczny, dlatego warto zaplanować go w swoim budżecie i zgromadzić środki choćby poprzez całoroczne oszczędzanie. Jeśli jednak jest to niemożliwe, bo nie planowaliśmy wymiany, ale nagle okazało się, że jest ona konieczna, można skorzystać z zakupu opon w renomowanych serwisach na raty. Coraz więcej sklepów motoryzacyjnych posiada taką opcję w swojej ofercie.

Innym sposobem jest po prostu szybka pożyczka online, która pozwoli na zakup nie tylko w serwisie, ale także przez Internet lub u prywatnej osoby. W VIA SMS można otrzymać pożyczkę nawet w wysokości 1500 zł, wystarczy wypełnić wniosek na stronie internetowej i poczekać na decyzję. Ta zwykle trwa nie dłużej niż kilka minut, dlatego całą procedurę, łącznie z otrzymaniem gotówki na konto można zamknąć w 15 minutach. To pozwoli nam na spłatę pożyczki w dogodnym dla nas terminie. Szybka pożyczka pozwoli sfinansować zakup natychmiastowo i daje zdecydowanie więcej swobody niż zakup na raty. Z kolei ten drugi pozwala na uzyskanie opon w renomowanym serwisie, który często oferuje darmową wymianę i gwarancję.

To, jaka opcja finansowania jest najlepsza, należy do decyzji każdego kierowcy. Najważniejsze, aby nie unikać wymiany opon, bo na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać. W końcu opony to jedyna rzecz, która łączy samochód z jezdnią, a więc ma podstawowe znaczenie dla przyczepności pojazdu. Nieprawidłowe „oszczędzanie” na wymianie opon, może nas zatem sporo kosztować. 

 

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *