5 sposobów na osiągnięcie wolności finansowej
Jak zostać milionerem? Jak się domyślasz, nie ma prostej recepty na zostanie bogatym. Za fortunami ludzi majętnych stoi najczęściej wieloletnia, wytężona praca. Nie osiągnęliby oni bogactwa, gdyby nie kilka kluczowych aspektów. Zebrałem 5 rzeczy, które uważam za istotne do tego, żeby osiągnąć, jeśli nie bogactwo to przynajmniej wolność finansową. Dla głodnych wiedzy, do każdego akapitu dodaję przykład książki, która rozszerza dane zagadnienie.
Zbuduj fundamenty
Chcesz oszczędzać, inwestować, ale brakuje ci przygotowania? Nie wiesz czym są fundusze inwestycyjne, czym różni się kredyt od szybkiej pożyczki? Koniecznie powinieneś zdobyć podstawową wiedzę, która pozwoli ci poruszać się swobodnie w świecie finansów. Powiedzmy sobie szczerze – bez odrobiny teorii się nie obędzie. Bez obaw, są książki, które w przystępny sposób omawiają zagadnienia finansowe. Ich przyswojenie wyjdzie ci tylko na dobre.
Świetnym sposobem na usystematyzowanie wiedzy będzie z pewnością książka Macieja Samcika „Jak pomnażać oszczędności”. Autor w prosty sposób przedstawia podstawy inwestowania. Pisze o całej palecie instrumentów finansowych: od tych mało ryzykownych, aż po te, na których można najwięcej zarobić.
Zmień nawyki
Co sprawia, że tak trudno jest zmusić się do oszczędzania albo inwestowania pieniędzy. Winne są złe nawyki, które niestety wpajane są nam już na poziomie edukacji szkolnej. Nie uczy się nas przedsiębiorczego podejścia. Skutkiem tego są złe zachowania, które z pewnością każdy z nas zna z własnego życia. Co robisz, kiedy dostajesz premię albo masz dodatkowy przypływ gotówki? Z pewnością od razu przeznaczasz je na własne zachcianki. Nie ma w tym nic złego, ale takie postępowanie nie przybliża cię z pewnością do niezależności finansowej. Co zatem zrobić z pieniędzmi? To proste – inwestować. Kiedy tylko trafi ci się nadwyżka finansowa, zrób z nią odpowiedni użytek starając się ją mądrze zainwestować.
Warto doprowadzić do sytuacji, w której to nie my zarabiamy pieniądze, ale to pieniądze zarabiają na nas. Do tego oczywiście potrzebna jest konsekwencja. Pisze o tym Robert Kiyosaki w swojej książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec”. Mówi tam, jak bardzo różni się mentalność ludzi bogatych i biednych.
Zastąp marzenia planami
Każdy z nas pewnością marzył o szybkiej odmianie losu poprzez wygraną w lotto albo niespodziewany spadek po cioci z Ameryki. Jest to bardzo złudne myślenie, które jedynie rozleniwia i oddala od wolności finansowej. Droga do pieniędzy często nie jest spektakularna i wiąże się raczej z mozolną pracą. Żeby osiągnąć fortunę, należy posiadać żelazną dyscyplinę. Ponadto, systematyczność daje dobre rezultaty, kiedy jest odpowiednio ukierunkowana. Do sukcesu finansowego potrzebny jest plan.
Życie od pierwszego do pierwszego, to nie jest dobre rozwiązanie. Mówi o tym chociażby Bodo Schäfer w książce „Droga do finansowej wolności”. Jest to swego rodzaju pochwała cierpliwości, pisze w niej, że „…większość osób przecenia to co jest w stanie zrobić w ciągu roku a nie docenia tego co można zrobić w ciągu 7 lat”.
Kontroluj długi
W obecnych czasach trudno obyć się bez długu. Każdy ma na karku jakiś kredyt. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że umiejętnie pokieruje się swoim zobowiązaniem kredytowym. Jak ognia należy unikać spirali zadłużenia. Pomóc w tym może określenie priorytetów spłaty długów. Jeśli masz kilka zobowiązań, ustal kolejność ich spłaty. Dług może okazać się dla ciebie korzystny, jeśli tylko spłacasz go w terminie i nie narażasz się na duże odsetki wynikające ze zwłoki.
Są złe i dobre długi – przekonuje o tym Sławomir Śniegocki w swojej książce „Inwestuj we własny dług”. Z tej książki dowiesz się, jak spłacić dług wcześniej i jeszcze na tym zarobić. Brzmi nieprawdopodobnie, ale zawiera naprawdę skuteczne porady.
Podpatruj najlepszych
Często, droga dochodzenia do niezależności finansowej kojarzy się z czymś niesłychanie żmudnym. Już na początku tej drogi możesz poczuć się zmęczony, bez odpowiedniej dawki motywacji. Gdzie szukać inspiracji, jak nie u ludzi, którym udało się zdobyć bogactwo. Niesłychanie inspirujące są biografie ludzi bogatych, ponieważ na początku kariery, zazwyczaj ich życie nie było usłane różami. Zapoznając się z tego typu historiami, można uświadomić sobie, że naprawdę niewiele różni ich od nas samych. To zwyczajni ludzie, tacy jak my tylko bardzo zdeterminowani.
Bardzo inspirująca jest książka „Fastlane Milionera” MJ DeMarco. Autora, który został emerytem w wieku 30 lat z wieloma milionami na koncie. Robi wrażenie, prawda? Lektura pozwala naładować się pozytywną energią. Warto sięgnąć po nią, kiedy pojawiają się wątpliwości: czy osiągnięcie wolności finansowej jest możliwe.
Podsumowanie
Droga do zdobycia pieniędzy wydaje się długa i żmudna, chociaż nie zawsze tak musi być. Nawet najbogatsi ludzie wspomagali się kredytami. Wielu z nich pewnie żałuje, że nie znało szybkich pożyczek online, z pewnością by z nich skorzystali. Współcześnie mamy ten komfort, że jesteśmy w stanie bardziej sprawnie obracać pieniędzmi – szybka pożyczka online jest tego najlepszym przykładem. Chwilówka online może okazać się świetną inwestycja, jeśli przeznaczy się ją np. na zakup wyżej wymienionych książek.
Autor: Maks Dudowski | |
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych. |