Mistrzowie zarządzania. Jak opanować domowy budżet dzięki 5 prostym zasadom
Znowu musiałeś pożyczyć pieniądze na „nieprzewidziane wydatki”? Nie ty jeden. Z zarządzaniem domowym budżetem ma problemy aż 80% dorosłych Polaków, a ponad połowa z nas nie gromadzi żadnych oszczędności. Nieplanowane koszty pomagają nam pokryć szybkie pożyczki. Nie znaczy to jednak, że finansowa nieporadność jest chorobą narodową Polaków – na pewno w swoim otoczeniu mógłbyś wskazać osoby, które potrafią zaplanować swój budżet, niekoniecznie posiadając wysokie dochody. Takich ludzi łączą pewne konkretne finansowe nawyki – oto pięć najważniejszych.
1. Planowanie
Z badań wynika, że nie radzimy sobie nie tylko z planowaniem poważnych inwestycji, ale nawet większych zakupów. Kupujemy pod wpływem reklam, często z przekonaniem, że robimy interes życia. Jak łatwo się domyślić, prawda jest zupełnie inna – tracimy czas na wyszukiwanie wyprzedaży, nabywamy rzeczy niepotrzebne, a koniec końców – i tak przepłacamy. Szkoda nam natomiast czasu na przemyślenie comiesięcznych wydatków. W efekcie pod koniec miesiąca zostajemy z niczym, a nierzadko nawet z długami.
Ci, którzy z zarządzaniem pieniędzmi nie mają problemów, zawsze stawiają na planowanie. Regularne wydatki na żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby łatwo oszacować. Wbrew pozorom nietrudno także zaplanować poważniejsze zakupy – to jasne, że kiedy zaczyna się rok szkolny, dzieciom trzeba zafundować wyprawkę, na zimę należy zmienić opony i tak dalej. Powtarzalność życia jest w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem. Warto więc na początku każdego miesiąca poświęcić czas na zaplanowanie większych i mniejszych wydatków – możesz być pewny, że to zaprocentuje.
2. Oszczędzanie
Badania Fundacji Kronenberga z 2014 roku wykazały, że aż 56% Polaków wydaje wszystko, co zarabia. Jednocześnie 75% z nas jest zwolennikami odkładania pieniędzy! Skąd taka rozbieżność? Za brak oszczędności większość rodaków obwinia zbyt niskie zarobki. „Gdybym więcej zarabiał, oszczędzałbym nawet 10% pensji” – mówi statystyczny Polak. Ale nie zarabia, więc wydaje – najczęściej wszystko.
Oszczędzanie nie wynika z poziomu zamożności – to raczej jego konsekwencją jest finansowy spokój sumienia. Dodatkowo oszczędzania trzeba się nauczyć – i to najczęściej metodą prób i błędów. 35% oszczędzających odkłada pieniądze w sposób resztkowy – chowa do poduszki to, co nie zostało wydane. Prawda, że to proste? Najwyższy czas zacząć!
3. Kontrola
Dążąc do planowania naszego budżetu wyrażamy przekonanie, że możemy panować nad swoim życiem. Pieniądze nie są najważniejsze, ale nasza nad nimi kontrola już tak. Jeśli postawiłeś sobie za cel odkładanie trzystu złotych każdego miesiąca, nie szukaj powodów, aby od razu je wydać. Ludzie dobrze radzący sobie z finansami nie pozwalają przejąć nad sobą kontroli – ani innym ludziom, ani przedmiotom, ani pieniądzom! Wiedzą bowiem, że pozytywne skutki pewnych finansowych nawyków można zobaczyć dopiero po pewnym czasie. Trzeba zatem nieustannie trzymać rękę na pulsie – pokusa rozrzutności będzie do nas często powracać!
4. Wyznaczenie celów
Osoby poświęcające czas na planowanie domowego budżetu doskonale wiedzą, po co to robią, chociaż nie lubią o tym mówić. A dlaczego? Ponieważ powody są zbyt oczywiste! Zaplanowany budżet to święty spokój na co dzień i poczucie finansowego bezpieczeństwa w dłuższej perspektywie. To brak lęku przed „nagłymi wydatkami”. Prawda jest bowiem taka, że dla finansowych lekkoduchów każdy wydatek jest nieprzewidziany, a dla finansowych strategów – żaden.
Zanim przystąpisz do zarządzania swoim budżetem, zastanów się, po co to robisz. Chcesz przestać się martwić, że nie starczy ci do pierwszego? Na początek nawet taka motywacja jest dobra. W miarę upływu czasu pojawią się inne, pozytywne cele – na przykład chęć odłożenia na wakacje. Wystarczy trochę wysiłku!
5. Wytrwałość
…ponieważ początki nie są i nie będą łatwe. Polskie szkoły nie przygotowują nas do podejmowania odpowiedzialnych decyzji finansowych, większość z nas nie wynosi także takiej wiedzy z domu. Oszczędność i planowanie budżetu stają się jednak coraz bardziej „modne”. Nie brakuje także osób, które chętnie podzielą się swoją wiedzą na ten temat. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać!
Szybka pożyczka na dobry start
W naukę zarządzania domowym budżetem trzeba włożyć sporo czasu i sił. Zanim staniemy się mistrzami planowania, dobrze zamknąć pewne sprawy – niezapłacone rachunki czy „nagłe wydatki”. Pomagają w tym szybkie chwilówki na konto. Teraz pieniądze możesz dostać nawet w kilkanaście minut.
Autor: Maks Dudowski | |
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych. |