15 lipca wyłączamy komórki!
W naszym kalendarzu można wskazać coraz więcej niekonwencjonalnych świąt. Pomysł „24 godzin bez telefonu komórkowego” pojawił się w sieci spontanicznie, za pośrednictwem „łańcuszka szczęścia”, który przesyłali między sobą internauci. Idea zyskała jednak pozytywny odzew – do tego stopnia, że obecnie Dzień Bez Telefonu Komórkowego jest międzynarodowym świętem. 15 lipca zachęcamy wszystkich do wyłączenia telefonu. Będziecie zaskoczeni, jak wiele pomysłów może wam przyjść do głowy już chwilę później – do realizacji niektórych z nich na pewno przyda wam się szybka pożyczka.
Komórkowe szaleństwo
Pierwsze telefony komórkowe pojawiły się w USA w latach 70. W Polsce telefonia komórkowa działa dopiero od 23 lat – ten fantastyczny sektor ruszył w naszym kraju dokładne 18 czerwca 1992. Początkowo komórki były przeznaczone wyłącznie dla najbogatszych – nieporęczne i ubogie w funkcje „cegły” kosztowały tyle, ile dzisiaj niektóre z najnowocześniejszych urządzeń mobilnych. Stopniowo jednak rynek telefonii komórkowej zaczął się rozwijać. Wraz z pojawieniem się większej konkurencji na rynku operatorów, zaczęły spadać zarówno ceny usług, jak i samych urządzeń.
Dziś 97% Polaków posiada przynajmniej jeden telefon komórkowy. Powiedzieć, że używanie komórek jest powszechne, to za mało. Dziś życie bez komórki byłoby znacznie utrudnione, a niektórzy są przekonani, że wręcz niemożliwe. Telefon komórkowy jest urządzeniem wielozadaniowym, sprawdzającym się zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Za pośrednictwem komórki możemy dzwonić, wysyłać maile i uzupełniać kalendarz. W porze relaksu natomiast – słuchać muzyki, robić zdjęcia i przeglądać oferty sklepów. Nowoczesne smartfony są narzędziami idealnie dopasowanymi do wymogów nowoczesnego życia – pozwalają zaoszczędzić czas i zmaksymalizować naszą efektywność.
Życie bez komórki – czy to możliwe?
Niestety powszechność telefonów komórkowych ma także swoje ciemne strony. Obecnie 95% młodzieży w wieku szkolnym posiada komórki. Z badań wynika, że młodzi użytkownicy telefonów bawią się komórkami nawet kilkanaście razy dziennie, a połowa z nich wykazuje objawy uzależnienia. Osoby z tej grupy zgłaszają problemy ze wzrokiem i snem, sugerujące „przedawkowanie” kontaktu z telefonem. Uzależnienie od telefonu komórkowego zyskało już nawet swoją nazwę – fonoholizm.
Nie da się ukryć, że właściwie wszyscy używamy telefonów zbyt często – faktyczny poziom szkodliwości tego zjawiska jest jednak trudny do zmierzenia. Niekiedy zamiast wykorzystywać telefon w konkretnym celu, bierzemy go do ręki z przyzwyczajenia. A wtedy wystarczy otworzyć przeglądarkę i… niepostrzeżenie mija 20 minut. Tym sposobem telefon, pod maską wspierania naszej produktywności, w istocie prowokuje prokrastynację. Komórka potrafi wspaniale wypełnić czas – ten czas, którego tak bardzo nam przecież brakuje.
Jak spędzić dzień bez telefonu?
Dzień Bez Telefonu Komórkowego może być doskonałą okazją do przemyślenia naszej relacji z nowoczesnymi urządzeniami. Za słowem „fonoholizm” kryje się bowiem spektrum różnych zachowań, których wspólnym mianownikiem jest przekonanie, że więcej, znaczy lepiej. Bywa natomiast, że telefon daje nam jedynie więcej bodźców – akurat wtedy, kiedy powinniśmy się wyciszyć.
15 lipca zróbmy zatem coś, od czego skutecznie zdążyliśmy się odzwyczaić w dobie nowoczesnej telefonii komórkowej. Spotkajmy się z przyjaciółmi i poświęćmy czas na rozmowę twarzą w twarz, zafundujmy sobie relaksującą wycieczkę za miasto albo wybierzmy się do kina – najlepiej spontanicznie, bez sprawdzania przez telefon programu projekcji!
Bez względu na to, jak zamierzacie spędzić 15 lipca, z pewnością przyda wam się szybka gotówka. Dodatkowe pieniądze pomogą wam spędzić fantastyczny dzień w gronie najbliższych, albo opłacić krótki, relaksujący wyjazd. W Via SMS pożyczkę można otrzymać bez zbędnych formalności – pieniądze znajdą się na waszym koncie nawet w kilkanaście minut.
Autor: Maks Dudowski | |
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych. |