Jak napisać dobre CV? Przydatne porady
Dobre CV to początek naszej drogi starania się o pracę. Jeśli nie mamy świetnie przygotowanej aplikacji, raczej nie liczmy na to, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Konkurencja na rynku pracy jest ogromna – nie pozwólmy sobie zatem odpaść w przedbiegach. Poznaj żelazne zasady przygotowania atrakcyjnego CV i już dziś zdobądź pracę marzeń. A może zamierzasz skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie? Wtedy na pewno przyda ci się szybka pożyczka.
CV jest twoją wizytówką
Często zapominamy o tym, jak ważne jest CV. Obojętnie, czy jesteśmy na rynku pracy długo, czy właśnie skończyliśmy studia i szukamy pierwszego poważnego zajęcia, zdajemy się bagatelizować znaczenie naszego życiorysu zawodowego. Często też zwracamy uwagę na te jego elementy, których nie zauważa rekruter. Przygotowując CV warto zatem wiedzieć, jak przebiega proces analizy aplikacji zawodowych. Musimy być także doskonale świadomi tego, jakie doświadczenia zawodowe będą ważne dla naszego pracodawcy.
Choć może zabrzmieć to nieprawdopodobnie, przeciętnie rekruterowi wystarczy 6 sekund, aby zadecydować o przyjęciu lub odrzuceniu aplikacji. To dużo, czy mało? Jeśli cenimy swoje wykształcenie i staż zawodowy, z pewnością oburzamy się na myśl, że nasza aplikacja może zostać odrzucona tak szybko. Mamy w niej przecież tyle do przekazania! Wiedzę o tych magicznych 6 sekundach możemy jednak zamienić w naszą siłę i przygotować aplikację w taki sposób, żeby HR-owiec był skłonny poświęcić na nią koleje pół godziny.
Żelaznymi zasadami tworzenia aplikacji zawodowej są porządek i konsekwencja. Zastanów się, jaki typ CV przygotowujesz. W życiorysie chronologicznym uwzględniamy wszystko – informacje o naszym wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, a także szczególnych zdolnościach i zainteresowaniach. Przy prezentacji danych stosujemy zasadę odwróconej chronologii. Nieco innymi zasadami rządzi się życiorys funkcjonalny – tutaj kładziemy nacisk na prezentację tych umiejętności, których wymaga od nas przyszły pracodawca. Inna nazwa tego rodzaju CV to właśnie „życiorys umiejętności” – informacje o wykształceniu i poprzednich stanowiskach będą tu ograniczone do minimum. Staramy się zaprezentować tylko te nasze cechy, które na docelowym stanowisku są kluczowe. Osoby szukające pracy po dłuższej przerwie lub posiadające wiele różnych specjalności, częściej decydują się na ten drugi życiorys.
Umiarkowanie kreatywni
CV powinno przekonać przyszłego pracodawcę, że jesteśmy doskonałymi kandydatami na aplikowane stanowisko. Znaczy to, że musimy wyraźnie podkreślić nasze wyróżniające się umiejętności i osiągnięcia. Pamiętajmy jednak – tylko te prawdziwe. Wszystkie informacje, które umieszczamy w CV, zostaną zweryfikowane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie opłaca się więc kłamać – nie tylko nie dostaniemy wymarzonej pracy, ale zafundujemy sobie nieprawdopodobnie niezręczną sytuację.
To, że CV musi być napisane bezbłędnie i estetycznie, wiemy wszyscy. Błąd to jednak nie tylko usterka ortograficzna albo interpunkcyjna; to także niesformatowany tekst i źle dobrana czcionka. Czcionki, które dobrze wyglądają w CV, to między innymi Arial, Tahoma i Verdana. Raczej unikajmy Times New Roman – jest powszechnie stosowana w dokumentach, a zatem raczej nie wyróżni się w aplikacji zawodowej. Najlepiej użyć czcionki o rozmiarze 12 pkt – zastosowanie mniejszej utrudni czytanie, a większa będzie sprawiać wrażenie, że staramy się maksymalnie zagęścić tekst, żeby ukryć małe doświadczenie.
A co z CV kreatywnym? Tutaj także lepiej nie przesadzać. Jeśli aplikujesz na stanowisko, gdzie liczy się skrupulatność, dokładność i porządek, raczej odpuść sobie kolorowe czcionki i fantazyjne tła. Inaczej sprawa wygląda w przypadku stanowisk, gdzie od aplikujących wymaga się kreatywności i niekonwencjonalnego podejścia do codziennych obowiązków – tutaj oryginalny życiorys sprawdzi się jak najbardziej. Nawet przy projektowaniu efektownego CV ważny jest jednak umiar. Stwórz swój życiorys z pomocą grafika, który zasugeruje ci najlepsze rozwiązania w zakresie doboru tła, czcionek i dodatkowych motywów. W ten sposób masz szansę stworzyć CV, które będzie miłe dla oka i uwypukli twoje najlepsze cechy.
Korzystaj z porad specjalistów
Coraz więcej jest na naszym rynku firm oferujących usługi związane z aktywnym poszukiwaniem pracy. Dzięki pomocy wykwalifikowanych specjalistów masz szansę stworzyć dobre, atrakcyjne CV i świetnie przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Usługi agencji doradztwa personalnego to obecnie wydatek na każdą kieszeń. Poza tym – przy staraniach o wymarzoną pracę zdecydowanie nie warto oszczędzać! Prywatną sesję ze specjalistami od wizerunku możesz opłacić dzięki szybkiej pożyczce – za pierwszym razem pożyczysz nawet 1000 złotych, które w zupełności wystarczą do pokrycia kosztów spotkania z profesjonalnym coachem. Nie czekaj i już teraz postaw na swój rozwój zawodowy – pomoże ci w tym chwilówka online, dostępna szybko i bez zbędnych formalności.
Autor: Maks Dudowski | |
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych. |