Trening w domu: podpowiadamy, jaki sprzęt i akcesoria kupić
Słuszna moda na aktywność fizyczną trwa w najlepsze. Kluby fitness i siłownie zasilają coraz potężniejsze grupy ludzi pragnących zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić sylwetkę. Nie każdy jednak preferuje tego rodzaju miejsca. Niektórzy wolą na przykład jogging na świeżym powietrzu, inni zaś zwyczajnie nie znajdują na co dzień czasu, by uczestniczyć w zajęciach na siłowni. Jeśli tymczasem nie odpowiada wam uprawianie sportu ani na zewnątrz, ani w zatłoczonych siłowniach, warto być może rozważyć trenowanie w zaciszu własnego domu. Planujecie stworzyć małą domową siłownię? Pora zatem na zakup solidnego sprzętu i przydatnych akcesoriów.
Rowerek, orbitrek lub bieżnia
Wybór przyrządów do ćwiczeń uzależniony jest od tego, jaki preferujemy trening. Jeśli zależy nam na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, powinniśmy postawić na trening aerobowy. Jest on polecany zwłaszcza osobom, które chcą schudnąć oraz tym, dla których istotna jest poprawa wydolności i wytrzymałości. Do tego rodzaju aktywności najlepszy będzie rowerek stacjonarny, orbitrek lub po prostu bieżnia elektryczna. Przyrządy te znakomicie modelują mięśnie ud, pośladków i łydek, dzięki nim możemy też wykonać solidną rozgrzewkę przed treningiem siłowym. Ceny urządzeń zaczynają się od kilkuset złotych, jednak profesjonalne modele posiadające specjalne funkcje bezpieczeństwa, solidną konstrukcję oraz zachowujące kompatybilność z aplikacjami mobilnymi to koszt rzędu 5-9 tysięcy złotych.
Mata do ćwiczeń
Mata jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego ćwiczącego w domu, gdyż to właśnie na niej wykonamy niezbędną rozgrzewkę, elementy treningu cardio, niektóre ćwiczenia siłowe, a także rozciąganie po zakończonym treningu. Jest niezastąpiona również w przypadku jogi czy pilatesu. Zapobiega ona ślizganiu się, zapewniając stabilne i wygodne podłoże, dzięki któremu zapewnimy sobie komfort w czasie ćwiczeń oraz unikniemy ryzyka kontuzji. Maty dzielą się na różne rodzaje, jednak najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są te treningowe, wykonane z neoprenu, czyli syntetycznej pianki. Ochronią nas przed stłuczeniami, nie pozwolą się ślizgać, a także odizolują od zimnej powierzchni. Ceny mat do ćwiczeń w domu są niewygórowane – ich koszt mieści się w przedziale 30-70 zł.
Atlas – niezbędnik domowej siłowni
Coś dla amatorów treningu siłowego. Atlas to wszechstronny sprzęt do wyrzeźbienia mięśni całego ciała, a więc pleców i tułowia, klatkę piersiową, brzuch i kończyny. Jeśli zależy nam na profesjonalnym treningu, warto zainwestować w kompleksowe wyposażenie naszej domowej siłowni. Atlas daje bowiem możliwość treningu w różnych pozycjach i z rozmaitym obciążeniem. Wybierając sprzęt, zwróćmy uwagę na jego konstrukcję, która powinna być stabilna oraz wykonana z wysokiej jakości tworzyw. Sprzęt powinien ponadto łatwo się rozkładać i składać, musi by również dostosowany do naszej wagi ciała. Wybierając sprzęt zwróćmy też uwagę na ilość i rodzaj oferowanych przez producenta ćwiczeń. W ten sposób unikniemy rozczarowania w czasie użytkowania, mogąc maksymalnie wykorzystywać potencjał urządzenia. Ceny oscylują wokół 1,5-3 tysięcy złotych, choć dostępne są także modele znacznie bardziej profesjonalne, za które przyjdzie nam zapłacić kilkanaście tysięcy złotych.
Odpowiedni strój to podstawa
Nawet jeśli ćwiczymy w domu, nie zapominajmy o odpowiednim stroju przeznaczonym specjalnie do treningu, który ma nam zapewnić komfort i wygodę podczas wykonywania ćwiczeń. W ofercie wielu sklepów stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy szeroki wybór ubrań uszytych ze specjalnych, „oddychających” tkanin w sam raz do intensywnego wysiłku. Materiały sportowych ubrań lepiej chłoną wilgoć, zapobiegają otarciom i odparzeniom, a ich fasony nie ograniczają naszych ruchów. Bardzo ważną kwestią pozostaje obuwie. Sportowe buty wysokiej jakości mają za zadanie amortyzować wstrząsy, chronić przed mikro urazami, a także gwarantować komfortowe i bezpieczne wykonywanie treningu dzięki odpowiednio wyprofilowanej podeszwie i przewiewnym materiałom. Pamiętajmy, by kupując buty do ćwiczeń, sięgać po właściwy rozmiar – podczas gdy za ciasne buty spowodują otarcia, zbyt luźne mogą doprowadzić do kontuzji stawu skokowego.
Szybka pożyczka, szybkie zakupy
Ćwiczenie w domu ma wiele plusów – w swoich czterech ścianach możemy czuć się swobodnie, jak nigdzie indziej, nie przejmując się choćby wyglądem podczas wyczerpujących ćwiczeń. Jednak w przeciwieństwie do trenowania w profesjonalnych placówkach pod okiem specjalistów, uprawianie sportu na własną rękę wiąże się z ryzykiem kontuzji i drobnych urazów związanych z nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń lub korzystaniem z niewłaściwych przyrządów. Dlatego właśnie warto kierować się jakością przyrządów. A ta, niestety, na ogół wiąże się z wysoką ceną. Nie martwcie się jednak o wydatki – te pokryjecie dzięki super szybkiej pożyczce w Via SMS. Do dzieła!
Autor: Maks Dudowski | |
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych. |
- aktywność fizyczna | bieżnia | ceny urządzeń | klub fitness | koszt | orbitrek | siłownia | szybka pożyczka | trening | wydatki | zainwestować