Wynajmujesz mieszkanie? Oto rzeczy, o których powinieneś pamiętać

W Europie z wynajmu najczęściej korzystają  Szwajcarzy i Niemcy, a Polska przez kilka lat pozostawała pod tym względem daleko w tyle. Obecnie ten trend się zmienia – większa mobilność społeczeństwa i niechęć do długotrwałego zadłużania się w bankach sprzyjają zainteresowaniu wynajmem. O czym warto pamiętać, kiedy zamierzamy wynająć mieszkanie? Oto kilka przydatnych porad.

Na Zachodzie wynajmują więcej

71% obywateli Unii Europejskiej posiada własne mieszkania, przy czym odsetek ten wzrasta, im dalej na Wchód. Kraje takie jak Rumunia, Litwa, Węgry i Słowacja mogą się poszczycić największym procentem osób mieszkających „na swoim” – od 90 do 97%. Tymczasem na Zachodzie Europy ten wskaźnik jest znacznie niższy. Poza Norwegią (85% osób mieszkających we własnych mieszkaniach) mieści się w granicach 50-60% procent – to dane dla Austrii i Niemiec.

Skąd takie rozbieżności? Ze względu na wysokie ceny nieruchomości i prawo sprzyjające najemcom, mieszkańcy bogatych zachodnich społeczeństw rzadziej decydują się na kupno mieszkania. Oprócz tego ze względu na mobilność i częste przeprowadzki, wynajmowanie lokum jest po prostu rozsądniejsze. Prawdopodobnie decydują także różnice światopoglądowe – często obywatele krajów zachodnich nie odczuwają potrzeby zakupu mieszkania i poprzestają na wynajmie do końca życia.

W Polsce obserwujemy zmianę trendów wynajmu i kupna. Choć większość z nas wciąż stawia na zakup własnego mieszkania – teraz lub w przyszłości – coraz częściej wybieramy wynajem. W związku z tym kluczowe stają się kwestie prawne – każdemu z nas zależy, żeby wynająć mieszkanie w korzystnej cenie i na uczciwych warunkach.

Gdzie szukać?

Ogłoszenia możemy znaleźć właściwie wszędzie. W Internecie nie brakuje serwisów dotyczących wyłącznie wynajmu nieruchomości. Na największych z nich codziennie znajdziemy setki ofert z całej Polski. Jeśli jednak wolimy szukać mieszkania z polecenia, warto rozejrzeć się w portalach społecznościowych. Istnieje duża szansa, że znajomi naszych znajomych właśnie szukają lokatorów. Na specjalnych grupach znajdziemy nie tylko najlepsze oferty z danego miasta, a także przestrogi przed właścicielami, których lepiej unikać.

Nie ograniczajmy się jednak tylko do Internetu. Właściciele mieszkań często wieszają ogłoszenia w oknach swoich mieszkań albo na słupach – warto mieć oczy szeroko otwarte, jeśli akurat przechadzamy się po lubianej okolicy. Jeśli wolimy natomiast, żeby procesem wynajmu zajął się za nas ktoś inny, skorzystajmy z usług biura nieruchomości – będziemy mogli liczyć na profesjonalną pomoc od początku do końca procesu wynajmu.

Pamiętaj o dokumentach

Po uzgodnieniu warunków – czyli wysokości czynszu, terminów jego płatności i czasu, na który wynajmujemy dany lokal, kolejnym krokiem jest zawarcie umowy najmu na piśmie. W umowie powinny być wyszczególnione takie dane jak: okres wypowiedzenia, sposób rozliczania mediów oraz wysokość kaucji, a także wszystkie inne uzgodnienia ważne dla obu stron. Warto dokładnie zapoznać się z treścią umowy – w razie sporów będzie brana pod uwagę jako pierwsza, jeszcze przed Ustawą o ochronie praw lokatorów i Kodeksem Cywilnym.

Zanim zajmiemy lokal, razem z właścicielem musimy sporządzić Protokół zdawczo – odbiorczy. To dokument, w którym opisane zostaną dane na temat wyposażenia domu – stanu mebli i innych sprzętów. W Protokole uwzględnia się także stan liczników.

Szybka pożyczka na pierwszy miesiąc

Podstawą ceny wynajmu jest czynsz ustalany przez właściciela. W wielu przypadkach czynsz za pierwszy miesiąc jest pobierany przy podpisywaniu umowy. To jednak nie koniec – właściciele często przy pierwszej wpłacie wymagają dodatkowo kaucji, będącej zabezpieczeniem w razie ewentualnych zniszczeń. Kaucja to najczęściej równowartość jednego lub dwóch czynszów, choć może być także ustalana indywidualnie. Osoby wynajmujące są oczywiście zobowiązane regulować płatności za zużycie mediów – wody, gazu i prądu, a także dodatkowych udogodnień, jak Internet i telewizja. Najemcy są też obciążani kosztami naprawy urządzeń, które zostały uszkodzone w czasie zajmowania przez nich lokalu.

Szukając mieszkania powinniśmy przygotować się na dużą konkurencję. Te najbardziej atrakcyjne, usytuowane w pobliżu centrum miasta, znikają od razu. Jeśli znaleźliście wymarzone mieszkanie, ale akurat brakuje wam gotówki, szybka pożyczka będzie idealnym rozwiązaniem. Dzięki dodatkowym pieniądzom będziecie mogli od razu zapłacić pierwszy czynsz i kaucję. Skorzystajcie z chwilówki w Via SMS – gotówka może być na waszym koncie nawet w 15 minut. Teraz możecie być pewni, że nikt was nie wyprzedzi!

 

 

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *